Translate

30 Ağustos 2013 Cuma

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!
“Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir.”


Mustafa Kemal AtatürkAtatürk’ün 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer’in 2. yıldönümünde 1924 yılında Dumlupınar’da yaptığı konuşmadan alıntı paragraflar:
“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”
“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”
“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”


İzindeyiz Atam! Ülkemizin bu zorlu günlerini ancak senin yolunda,senin ilkelerinden giderek çözeceğiz. 

Son olarak İzmir Marşı ile bitirmek istiyorum bu yazıyı; 

"Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa! Adın yazılacak mücevher taşa!"
2 yorum:

 1. Çok güzel yazmışsınız fakat Mustafa Kemal Paşa'yı çekemeyen onun gibi ileri düşünmeyen bir hükümetin elinde çocuklarımıza aşıladığımız kadar Atatürk sevgisi olacak. Biz öylemi büyüdük? Her bayram elimizde bayraklarla dolaştık çocukken, yukarıdaki resim gibi benimde kızımın 2 yaş fotoğrafı var Atatürk heykelini öpen. Şimdi Atatürk diyeni içeri atıyorlar... Yazık valla bunları başımıza getiren gericilere....
  Ama 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz böyle büyümedik, bizler resmi bayramların coşkusuyla büyüdük... Yazıklar olsun bizleri bu hale getirenler. Çok doğru dediniz. :( Yinede herkesin zafer bayramı kutlu olsun,herkese herşeye inat!

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...